Babeszioza!- Uwaga na kleszcze!
powrót do strony głównej »Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?
Kleszcze należą do bardzo licznej gromady pajęczaków razem z pająkami i roztoczami. Są to zwierzęta „krwiopijne”, co oznacza, że żywią się one krwią swoich ofiar ,zarówno zwierząt jak i ludzi. Kleszcze wkręcając się w skórę docierają do małych naczyń krwionośnych skąd pobierają krew, która niezbędna jest im do dalszego rozwoju. Tu zaczyna się problem, czemu kleszcze są tak niebezpieczne. Podczas ssania krwi kleszcze wprowadzają do organizmu zwierzęcia lub człowieka ślinę, w której znajdują się liczne czynniki chorobotwórcze . Najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze jest babeszjoza (piroplazmoza).Chorobę wywołuje pierwotniak Babesia canis, który jest groźny dla psów oraz dzikich psowatych. Pierwotniak ten po przedostaniu się do krwi psa wnika do wnętrza czerwonych krwinek powodując ich zniszczenie i rozpad. Następnie atakowane są kolejne komórki, co w konsekwencji prowadzi do silnej anemii spowodowanej znacznym spadkiem ilości czerwonych krwinek jednocześnie w wyniku reakcji obronnych organizmu dochodzi do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych takich jak nerki i wątroba.
Objawy babeszjozy u psów!
Pierwsze objawy babeszjozy mogą pojawić się już po kilku dniach . Początkowo są one bardzo nietypowe, dlatego często mylone są z zatruciem pokarmowym lub przeziębieniem. Pies zaczyna być osowiały ,niechętnie wychodzi na spacer ,nie chce jeść ani pić. Następnie dochodzi do wzrostu temperatury ciała (40-41C), pojawiają się wymioty, brązowawe zabarwienie moczu oraz może pojawić się żółtaczka.W tym momencie stan psa zaczyna pogarszać się z minuty na minutę gdyż dochodzi do niewydolności oddychania i zaburzeń w układzie krążenia. Często pod koniec choroby mogą dołączyć się objawy nerwowe. Babeszję rozpoznajemy na podstawie objawów klinicznych. Największe zagrożenie występuje w okresie letnim od kwietnia do września. Nie możemy jednak do końca sugerować się porą roku, ponieważ kleszcze występują w środowisku cały rok. Jednoznaczne potwierdzenie choroby daje nam jedynie badanie krwi, obserwuje się wtedy pod mikroskopem pierwotniaki w czerwonych krwinkach.
Leczenie babeszjozy
Leczenie babeszjozy jest często długotrwałe i dość pracochłonne. Niezbędne jest podanie psu leków ratujących mu życie. Musi dostać leki, które zniszczą pierwotniaka we krwi, konieczne jest również podanie kroplówek i leków osłaniających nerki, wątrobę oraz inne narządy. Zdarza się, że niezbędna jest transfuzja krwi. Często także mimo wysiłków lekarzy i właściciela naszego pupila nie udaje się uratować. Dlatego tak istotna jest szybka interwencja!!!
Inne najczęściej występujące choroby odkleszczowe
Borelioza.
Jest chorobą wywoływaną przez bakterie należące do gatunku Borrelia burgdorferi. Jest ona tak samo jak pierwotniak powodujący babeszjozę przenoszona wraz ze ślina kleszcza. Na szczęście sama choroba występuje u psów dość rzadko. Bakterie ze śliną kleszcza dostają się do krwi psa a następnie roznoszone są do różnych narządów wewnętrznych np. stawów, nerek, serca czasem mózgu. Największe zagrożenie borelioza stanowi dla ciężarnych samic, gdyż bakterie bez problemu przechodzą przez łożysko do płodów powodując ich obumarcie. Objawy boreliozy są tak samo nietypowe jak przy babeszjozie, bardzo często zdarza się, że jedynym zauważalnym objawem są kulawizny związane z zapaleniem stawów. Takie stawy są bolesne, obrzęknięte i gorące. Pies staje się osowiały, przestaje jeść, niechętnie się rusza. Zdarza się, że pies ma problemy z oddychaniem i niewydolność serca. Jeśli doszło do infekcji mózgu mogą dołączyć się objawy nerwowe. Rozpoznawanie boreliozy jest dość trudne, gdyż objawy mogą wskazywać na wiele chorób. Pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy mogą być badania krwi, moczu oraz badanie mazi stawowej pobranej z zainfekowanych stawów. Leczenie boreliozy polega na zastosowaniu kombinacji leków takich jak antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz witamin z grupy B.
Ehrlichioza
Jest chorobą bardzo rzadko diagnozowaną, natomiast pojawia się ona coraz częściej. Wywoływana jest przez riketsje, które prowadzą do znacznych zmian w obrazie krwi. Pierwsze objawy pojawiają się ok. siódmego dnia od zarażenia. Początkowo dochodzi do znacznego wzrostu temperatury ciała, drżenia mięśni oraz całego ciała, bólu mięśni i stawów, zwierze staje się wyraźnie apatyczne, przestaje jeść. Mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Charakterystycznym objawem występującym dość często u zwierząt są nawracające krwawienia z nosa. Podczas badania w lecznicy lekarz możne zaobserwować znacznie powiększoną śledzionę oraz węzły chłonne. Dochodzi jednocześnie do znacznej utraty masy ciała. Często choroba może występować w postaci przewlekłej (od 1-4 miesięcy). Najczęstszymi objawami są: apatia, spadek masy ciała, bolesność stawów i mięśni, postępująca anemia. Leczenie jest podobne jak przy boreliozie.
Jak zabezpieczyć swoje zwierzę przed chorobami odkleszczowymi?
Nie ma w 100% skutecznego sposobu, który uchroni naszego pupila przed chorobą przenoszoną przez kleszcze. Możemy jednak znacznie zminimalizować możliwość zakażenia przez profilaktyczne stosowanie preparatów odstraszających kleszcze. We Francji jest zarejestrowana szczepionka przeciwko babeszjozie (PIRODOG), nie jest obecna na rynku polskim, zważywszy jednak na jej wysoką cenę i nie do końca potwierdzoną skuteczność, stosowanie jej wydaje się być wątpliwe. Obecnie w Polsce jest kilka dostępnych preparatów, które chronią psy i koty przed kleszczami. Są one w formie aerozolu, obroży oraz w formie spot-on, czyli kropli stosowanych na skórę. Preparaty w formie kropli przenikają w głąb skóry, gdzie równomiernie rozprowadzane są w warstwie lipidowej. Następnie za pośrednictwem gruczołów łojowych są systematycznie uwalniane na powierzchnię naskórka tworząc powłokę ochronną, która zabezpiecza zwierzę przed ponowną inwazją kleszczy. Dlatego w okresie letnim, ale i nie tylko, warto zainwestować 20-50 zł. (cena zależy od masy ciała psa) i zabezpieczyć swojego zwierzaka przed kleszczami. Pozwoli nam to w spokoju cieszyć się urlopem i zdrowiem naszego pupila.